خواص و فواید میوه خشک برای سلامتی

مسمومیت با ویتامین D علائمی چون هیپرکلسمی، هیپرفسفاتمی، کلسیفیه شدن استخوان و بافتهای نرم مثل کلیه، ریه و قلب و همچنین ناشنوایی به همراه دارد. برای جذب ویتامین B6 مصرف غذاهایی چون غلات، موز، گوشت، ماهی، لوبیا، جو دو سر، آجیل و میوههای خشک ضروری است. در صورت کمبود انواع ویتامین ها در بدن، تحت نظارت پزشک میتوان از مولتی ویتامین استفاده نمود؛ اما بهتر است از مصرف روزانه و خودسرانه مولتی ویتامین خودداری کنیم، زیرا نهتنها بهعنوان یک دارو از مواد شیمیایی تشکیلشده است و میتواند به کبد آسیب برساند؛ بلکه ما در اغلب موارد ممکن است به مصرف مکمل تنها برای یک یا دو مورد از ویتامین های ضروری نیاز داشته باشیم و مصرف همزمان بیشتر آنها بهصورت مولتی ویتامین، به بدن آسیب برساند.

برای جذب آن در روده به چربی نیاز است و بیماریهای صفراوی، آتروفی مخاط روده و اختلال عملکرد لوزالمعده میتواند برای کمبود ویتامین K شود، که از علائم آن اختلال در لخته شدن خون و درنتیجه خونریزی در بافتهای مختلف مثل پرده مغزی است. با توجه به تحقیق انجام گرفته در نشریه «ایپدمیولوژی»، زنانی که به میزان کافی در معرض آفتاب قرار میگیرند نسبت به زنانی که به میزان ناکافی در معرض آفتاب هستند، خطر ابتلا به این سرطان را به نصف کاهش میدهند. در سلامت سیستم ایمنی بدن، سلامت پوست و مو، رشد و نمو نیز تاثیر دارد.

در این مکملها چند نوع ویتامین مختلف و گاهی مواد معدنی وجود دارد. بنابراین، قرص اولترا ویتامین C ویتابیوتیکس ضمن تامین ویتامین ث مورد نیاز بدن، در تقویت عمومی بدن هم نقش بسیار موثری دارد. کشمشهایی که از انگورهای سیاهِ فوقالعاده مغذی درست میشوند، به عنوان منبع بسیار خوبی برای مواد معدنی نظیر پتاسیم و منگنز شناخته میشوند. تیامین به صورت استر دیفسفریک یعنی تیامین پیروفسفات، کوآنزیم آنزیمی به نام دکربوکسیلاز است که باعث دکربوکسیله شدن اسیدهای آلفاستونیک میگردد. کمبود ویتامین B7 باعث شکنندگی مو، کمخونی، بیحالی و افسردگی خفیف میشود؛ اما بروز آن بهندرت اتفاق میافتد. افرادی که به استئاتوره یا اسهال چرب و اختلالات صفراوی دچار هستند، دچار کمبود ویتامین های محلول در چربی میشوند.

از ویتامینهای ضروری ویتامین D است که بهطور طبیعی، توسط تابش آفتاب به پوست، در بدن تولید میشود و ازاینجهت با ویتامینهای دیگر متفاوت است. این محصول فرآوردهای است که از یک یا چند نوع میوهتازه، تهیه میگردد. بسیار مهم است مطمئن شویم بدنمان برای انجام فعالیتهای روزانه به خوبی سوخت رسانی میشود و در طول روز انرژیمان افت نمیکند. در زمان بارداری میتوان از مواد غذایی حاوی این ویتامین برای کاهش تهوع استفاده کرد .

دیدگاهتان را بنویسید