عملیات نظامی روسیه در شرق اوکراین + فیلم و تصاویر

بازیگری فعال روسیه در خاورمیانه در این راستا قابل ارزیابی است و روسیه تلاش میکند به امریکاییها تفهیم کند که میتواند هم منافع امریکا را به چالش بکشد و به آنها آسیب وارد کند و هم جایگاه خود را به عنوان قدرتی جهانی تثبیت کند. این دیدگاه که با روی کار آمدن پوتین در روسیه و رخداد 11 سپتامبر 2001 تقویت شد، روابط دو کشور را وارد مرحلهای نوین کرد؛ به نحوی که در سالهای بعد، مسائلی نظیر حفظ و گسترش نفوذ در مناطق پیرامونی روسیه، ژئوپلیتیک خطوط انتقال انرژی، استقرار سامانه دفاع موشکی امریکا و ناتو در شرق اروپا، مسئله هستهای ایران و کره شمالی و همچنین تحولات خاورمیانه و شمال افریقا به چالشهای اساسی در روابط روسیه و امریکا تبدیل شد.

این وزارتخانه اعلام کرد که تعداد بیشتری از ادوات جنگی خود شامل تانکها و خودروهای زرهی را از مرزهای اوکراین خارج ساخته است. پیشتر وزارت دفاع روسیه با صدور بیانیهای اعلام کرد که تعداد بیشتری از واحدهای ارتش این کشور از مرزهای اکراین خارج شدهاند. قطع رابطه روسیه با ناتو یکی از نگرانی های اصلی اعضای ناتو است که منجر شده است در خصوص عضویت اکراین و گرجستان با تردید برخورد کنند اما آمریکابه عنوان یکی از هواداران سرسخت گسترش مرزهای ناتو با پیوستن این دو کشور موافق است. کشورها میتوانند اهداف دیگری مانند رفاه و حفظ حقوق بشر را پیگیری نمایند، اما پیگیری و ﺗﺄمین این اهداف در صورت حیات و بقا امکان دارد.

بایدن همچنین مدعی شد که نیروهای روسیه اکراین را از مناطق مرزی متعدد محاصره کرده اند و برای حمله به اکراین طی روزهای آینده طرح ریزی میکنند و اگر به این کار ادامه دهند پیامدهای خطرناکی به همراه خواهد داشت. جانسون در توییتر خود نوشت: “رئیسجمهور پوتین مسیر خونریزی و ویرانی را برای حمله بیدلیل به اوکراین انتخاب کرده است”.

بر اساس این گزارش، کاخ سفید از گفتگوی تلفنی گروهی بین بایدن و رهبران ناتو به منظور بررسی حضور نظامی روسیه در مرزهای اوکراین خبر داد. وی گفت که مسلم است که روسیه برای تامین امنیت خود در نزدیکی مرزهایش دست به اقداماتی، ازجمله نظامی و غیر نظامی خواهد زد و فعلا باید سبر کرد چراکه این مسئله ابعاد مختلفی دارد. ژنرال یوری بالویفسکی، رییس ستاد کل نیروهای مسلخ فدراسیون روسیه اعلام کرد که در صورت عضویت اوکراین و گرجستان به ناتو، روسیه مجبور به انجام اقدامات نظامی خواهد شد. وی افزود: روسیه بیش از ۱۵۰ هزار نظامی را پیرامون اکراین مستقر کرده و اجازه نخواهیم داد بهانهای برای جنگ به دست آورد.

دیدگاهتان را بنویسید